Wiosenne porządki ogrodu

Wiosenne porządki ogrodu

Każdy kto uwielbia swój zielony zakątek, powinien wiedzieć, że trzeba wzmocnić nasz trawnik, żeby na lato był gęsty i zielony… Tutaj przychodzi z pomocą wertykulacja trawnika.

Co to jest wertykulacja?

Wertykulacja to tak naprawdę mechaniczne usuwanie strzechy z trawnika. Strzecha powierzchniowa naturalnie tworzy się na trawniku. Jednak gdy staje się zbyt gęsty, zapobiega przedostawaniu się ważnych składników dla naszego trawnika: takich jak woda, nawóz i tlen. Rezultatem jest omszały i gąbczasty trawnik. Dzięki wertykulacja usuwa się większość powierzchniowej strzechy i jest niezbędną praktyką dobrej corocznej pielęgnacji trawnika zawartej w naszych programach standardowego i ostatecznego leczenia. Jeśli trawnik jest pokryty mchem jesienią i zimą lub jest gąbczasty pod stopami, prawdopodobnie należy go wertykulować . Nasz proces obejmuje pobranie próbek rdzenia z trawnika i ocenę głębokości lub strzechy poniżej i powyżej linii gleby; nadmiar strzechy powyżej linii gleby wskazuje na potrzebę wertykulacji.

W jaki sposób można stwierdzić, czy mój trawnik wymaga wertykulacji?

Jeżeli jesienią i zimą Twój trawnik cierpi z powodu mchu lub czy trawnik jest gąbczasty pod stopami? Prawdopodobnie  są to często oznaki, że trawnik wymaga wertykulacji. Dodatkowo podczas oględzin pobieramy próbki rdzeniowe z trawnika i przyglądamy się głębokości strzechy poniżej i powyżej linii gleby. Nadmiar strzechy powyżej linii gleby wskazuje na potrzebę wertykulacji.

Czy samo grabienie trawnika to samo co wertykulacja i czy pomoże?

Absolutnie nie. Grabienie trawnika, czy to za pomocą grabiarki z zębami sprężynowymi, czy grabiarki, polega na usuwaniu mchu z trawnika. Wertykulacja za pomocą wytrzymałych cepów (takich jak noże) usuwa przyczynę mchu, strzechy powierzchniowej. Podczas tej nachalnej pracy maszyny usuwany jest mech, ale jej zadaniem jest usuwanie strzechy. Grabienie mchu z trawnika jest jak używanie chusteczki, gdy masz grypę. Wertykulacja jest jak szczepionka przeciw grypie; jeden odnosi się do skutku, drugi do przyczyny.

Kiedy najlepiej przeprowadzić wertykulacje?

Wertykulację przeprowadzamy poza sezonem wegetacyjnym (wczesna wiosna, jesień), ponieważ trawniki mogą wyglądać bardzo nieestetycznie po wertykulacji. Powinniśmy unikać tego, gdy chcesz, aby Twój trawnik wyglądał jak najlepiej, nawet jeśli ma problemy ze strzechą powierzchniową. Wertykulacja nie usuwa całej powierzchni strzechy za jednym razem. Takie postępowanie znacznie zmniejszyłoby ilość trawy pozostawionej na trawniku, a to byłoby szkodliwe dla Twojego trawnika. Wertykulacja sama w sobie jest sztuką i zdajemy sobie sprawę, że każdy trawnik jest inny, co znajduje odzwierciedlenie w naszym procesie wertykulacji.

Dodatkowe pytania zadawane przez klientów:

Jaka jest różnica między grabieniem naszego trawnika a wertykulacją?

Dobrym sposobem na usunięcie mchu z trawnika jest grabienie, wykonywane za pomocą grabiarki do liści. Z kolei wertykulacja polega na użyciu wytrzymałych cepów (noży) w maszynie zmotoryzowanej. Jest to bardzo skuteczny zabieg wnikający w powierzchnię trawnika. Został zaprojektowany w celu zmniejszenia poziomu strzechy, którą mech lubi i na której kwitnie. Krótko mówiąc, grabienie trawnika zmniejsza efekt – rozrostu mchu. Wertykulacja zmniejsza przyczynę – strzecha powierzchniowa.

Co się dzieje ze strzechą powstałą po wertykulacji?

Wertykulacja powoduje powstawanie dużej ilości osadów strzechy. To jest następnie zbierane przez naszych pracowników i sprzątane odpadów z trawnika. Na życzenie można go umieścić na kompostowniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *